poniedziałek, października 25, 2021

Afgański chrześcijanin o cierpieniu

Cierpienie uświęca kościół i oddziela prawdziwych wierzących od fałszywych. W obliczu cierpienia, ludzie o złych intencjach i motywach często uciekają. Kiedy nadeszły prześladowania, afgański kościół został oczyszczony z wielu złodziei, szpiegów i kłamców. W czasie trudności niektórzy przestali uczęszczać do kościoła.

Ale zachęcające jest to, że prawdziwi wierzący dalej wzrastają w wierze i liczbie, ku chwale Jezusa Chrystusa i rozwoju Jego Królestwa. Tak, wierzący będą się bać, ale nigdy nie porzucą Chrystusa.

Jako chrześcijanin zostałem uwięziony i wygnany za naśladowanie Chrystusa i głoszenie Jego Ewangelii. Czasami kiedy przechodziłem trudny czas tortur w więzieniu, kwestionowałem Boże działanie, ale łaska umacniała mnie. Świat nas nienawidzi, ponieważ podążamy za Jezusem. Musimy być gotowi na prześladowania.

Trzy odpowiedzi na cierpienie

Chrześcijanie reagują na cierpienie na trzy sposoby, które szanują Boga:

Po pierwsze, chrześcijanie w ufności do Boga, poddają się cierpieniu. Życie Józefa jest przykładem sprawiedliwego cierpienia. Józef niesłusznie doznał krzywdy gdy bracia sprzedali go do niewoli, a później został oskarżony w domu Potyfara. Jednak zaufał On Bożym celom we wszystkich trudnościach (Rdz 50:20).

Po drugie, chrześcijanie odpowiadają na cierpienie głosząc Ewangelię. Jeśli mamy uciekać z naszego rodzinnego miasta lub kraju w konsekwencji prześladowań, musimy pamiętać, że naszym celem w tym życiu jest Jezus i mamy Mu służyć głosząc Dobrą Nowinę gdziekolwiek się znajdziemy. Z życia pierwszych wierzących dowiadujemy się, że rozpoczęte w Jerozolimie prześladowania sprawiły, że Ewangelia rozprzestrzeniła się w wielu innych miejscach. Przykładowo jeden z pierwszych kościołów poza Jerozolimą, Antiochia, stał się zborem odpowiedzialnym za rozpoczęcie służby misyjnej Pawła i Barnaby (Dz 14:26).

Po trzecie, chrześcijanie trwają w cierpieniu. W Dz 4:17-22 widzimy odwagę i śmiałość Piotra i Jana gdy stali przed Radą żydowską. W obliczu groźby cierpienia dzielnie składali świadectwo o Jezusie. Z pomocą Ducha Świętego my również możemy świadczyć o naszym Panu i stać niewzruszenie ku chwale Bożej. Ufamy również, że nasz Bóg wymierzy sprawiedliwość i ukarze grzeszników. Jezus jest zwycięskim Bogiem.

Czego uczymy się z Pisma

Piotr napisał: „Do tego bowiem jesteście powołani, bo i Chrystus cierpiał za nas, zostawiając nam przykład, abyście szli w jego ślady” (1 P 2:21). Z Biblii uczymy się, że Chrystus jest naszym przykładem w cierpieniu.

Prześladowanie chrześcijan w pierwszych wiekach po Chrystusie było powszechne. Sama Biblia pokazuje nam, że Kościół będzie cierpiał, aż do powrotu Pana.

Apostoł Piotr w swoim Liście omawia konsekwencje naśladowania Chrystusa. Pisząc do prześladowanego kościoła, wskazuje wierzącym, aby radowali się i cieszyli z faktu, że mogą cierpieć ze względu na Zbawiciela. Zapewnia ich, że trudności są przemijające oraz że oczekuje ich wieczna chwała w obecności Pana: „Z tego się radujecie, choć teraz na krótko, jeśli trzeba, zasmuceni jesteście z powodu rozmaitych prób; Aby doświadczenie waszej wiary, o wiele cenniejszej od zniszczalnego złota, które jednak próbuje się w ogniu, okazało się ku chwale, czci i sławie przy objawieniu Jezusa Chrystusa” (1 P 1:6-7).

Bóg w ramach swojego planu zbawienia pozwala na prześladowanie chrześcijan. Bożym celem w tych cierpieniach jest Jego chwała, budowanie i uświęcanie Kościoła. On uczy wierzących jak znosić prześladowania naśladując przykład Jezusa, ufając obietnicom Biblii i oczekując dnia kiedy spotkamy się z Chrystusem. W żadnych okolicznościach nie możemy wyprzeć się naszego Pana i Zbawiciela. Nieustannie mamy również głosić światu Jego Ewangelię.

Luke Anwari