poniedziałek, 6 września 2021

Potężna lekcja modlitwy od „misjonarza kanibali”

Modlitwa, która może mieć wielką moc w naszym życiu, musi poddać się suwerennej mądrości Boga. John Paton, szkocki misjonarz ordynowany przez Prezbiteriański Kościół Reformowany, stojąc nad grobem żony, zastanawiał się jak może oczekiwać Bożych obietnic dotyczących ochrony. Jego współpracownicy na sąsiedniej wyspie na Nowych Hybrydach ponieśli śmierć męczeńską. Jak wytłumaczyć te zdarzenia w kontekście modlitwy?

Paton nauczył się odpowiedzi na to pytanie kiedy jako dziecko, słuchał modlitwy swojej matki, jeszcze zanim poznał teologię, na której ta modlitwa była zbudowana.

Kiedy zbiory ziemniaków w Szkocji okazały się strasznie nieurodzajne, pani Paton powiedziała do swoich dzieci: „O moje drogie dzieci, kochajcie swego Ojca Niebieskiego, mówcie Mu z wiarą w modlitwie o wszystkich waszych potrzebach, a On zaspokoi je tak dalece, jak będzie to dobre dla was i dla Jego chwały”.

Na tym ten „misjonarz wśród kanibali” oparł swoje zaufanie: Bóg zaspokoi jego potrzeby, jeśli będzie to dla jego dobra i przyczyni się do Bożej chwały.

Kiedy Paton był otoczony przez uzbrojonych tubylców, poddając się Bożej mądrości, wzniósł modlitwę do Ojca z błaganiem o to, aby cała ta sytuacja przyniosła dobro do jego życia i uwielbiła Boga: „Powiedziałem im, że nie boję się umrzeć, bo zaraz po śmierci mój Zbawiciel zabierze mnie do Nieba, gdzie będę o wiele szczęśliwszy niż kiedykolwiek tutaj na ziemi. Następnie wzniosłem ręce i oczy ku Niebiosom i głośno modliłem się do Jezusa żeby mnie ochronił, albo zabrał do domu, do chwały. Prosiłem, aby uczynił to co On uważa za najlepsze dla mnie”.

Paton wielokrotnie powtarzał do swoich współpracowników: „Czuliśmy, że Bóg jest blisko, że On jest wszechmocny i może zrobić to, co jest najlepsze w Jego oczach”. Innym razem stwierdził: „Czy kiedykolwiek matka biegnie szybciej by chronić swoje płaczące dziecko w godzinie niebezpieczeństwa, niż Pan Jezus spieszy z odpowiedzią na modlitwę wiary i we właściwym dla siebie czasie i sposobie posyła pomoc swoim sługom. A wszystko to czyniąc dla Swojej chwały i ich dobra?”.

Bóg zawsze odbiera chwałę, gdy Jego Syn jest wywyższony. Ceńmy Chrystusa ponad wszystko.


 

5sola.pl Copyright © 2011 -- Template created by O Pregador -- Powered by Blogger