piątek, 20 sierpnia 2021

#2. Jakim winem chcesz być?

Dlaczego niektóre rodzaje wina są lepsze (lub gorsze), jedne droższe (lub tańsze) od innych?

Czy chodzi o opakowanie? Chyba nie bo jedne z najlepszych win Bordeaux, zawarte są w butelce i korku wartym około 9 zł (co prawda kieliszek do Bordeaux Grand Cru kosztuje w promocji ponad 351 zł!).

Kompletnie nie znam się na uprawie winorośli, więc jeśli popełniłem błąd w swoich rozważaniach będę wdzięczny za wskazanie mojej niewiedzy. Jednak ostatnio dowiedziałem się, że wspaniałej jakości wina pochodzą z winorośli zasadzonych w najbiedniejszych glebach. 

Te trudne dla winorośli warunki sprawiają, że poddane obciążeniu rośliny muszą pracować ciężej, aby wyprodukować owoce, chociaż mniej liczne niż w przypadku winorośli zasadzonych w bardziej sprzyjających warunkach, to jednak ich owoc jest nieporównywalnie lepszy jakościowo.

Ten fenomen natury wskazuje nam również, że często Bóg kształtuje naszą wiarę w bardzo trudnych warunkach.

Wina produkowane masowo pochodzą z winorośli zasadzonych na żyznych glebach. Takie regiony świetnie nadają się do ogromnej produkcji tego napoju, jednak w żadnym stopniu nie można go porównywać z winami wyprodukowanymi z najlepszych winorośli. 

Dodatkowo winogrona przeznaczone do produkcji doskonałych win zbierane są ręcznie (często sortowane w celu usunięcia zgniłych kiści) co sprawia, że do produkcji wina wykorzystywane są tylko najlepsze owoce. Natomiast winogrona w produkcji masowej zbierane są przez maszyny. Z pewnością metoda ta jest bardziej opłacalna, ale nieselektywny wybór owoców sprawia, że są one gorsze smakowo.

Winorośl wiary musi ciężko pracować (pod presją nieprzyjaznych okoliczności), aby wytworzyć owoc najwyższej jakości. Kiedy znajdujesz się w trudnej sytuacji możesz z tęsknotą patrzeć na innych ludzi, którym w życiu wszystko przychodzi z wielką łatwością, jakby byli zasadzeni w żyznej glebie, nad którą zawsze świeci słońce i wieje przyjemny wiaterek.

Potrzebujemy duchowych oczu, aby zobaczyć, że miejsce naszego wzrostu zostało suwerennie wybrane przez Pana i że jest to najlepsze miejsce dla obfitego owocowania dla Jego chwały.

Jeśli potrzebujesz zachęty, spójrz na List do Hebrajczyków 11. Na ludzi, którzy z pewnością dążyli do Niebiańskiego Miasta pod wielką presją. Jeśli to ci nie wystarczy, przyjrzyj się życiu naszego umiłowanego Zbawiciela, którego ziemska pielgrzymka naznaczona była bólem i cierpieniem.

„Patrząc na Jezusa, twórcę i dokończyciela wiary, który z powodu przygotowanej mu radości wycierpiał krzyż, nie zważając na hańbę, i zasiadł po prawicy tronu Boga” (Hbr 12:2).

Przy okazji naszych rozważań o winach przypomniały mi się jeszcze słowa Samuela Rutherforda, który stwierdził, że gdy znajduje się w piwnicy (metafora na określenie smutku, cierpienia itd.) zawsze szuka tam najwspanialszych win Pana.


 

5sola.pl Copyright © 2011 -- Template created by O Pregador -- Powered by Blogger