środa, 15 kwietnia 2020

Gdy czekasz na działanie Boga

Cierpliwość nie jest twoją mocną stroną? Moją również.

Wiem czego chcę i wiem, że muszę mieć to teraz. Przynajmniej ja tak uważam. Ale Boży czas i mój czas rzadko jest taki sam. Podobnie jak w życiu bohaterów biblijnych:

- Józef czekał 13 lat cierpiąc przechodząc niezliczone próby i zmartwienia;
- Dawid czekał 15 lat zanim został królem;
- Abraham czekał 25 lat zanim Bóg dał mu syna;
- Mojżesz czekał 40 lat na pustyni;
- Jezus czekał 30 lat zanim rozpoczął publiczną służbę.

Może jesteś żonaty i czekasz na pojawienie się dzieci. Może jesteś samotny i pragniesz mieć małżonka. A może nienawidzisz swojej pracy i czekasz na prawdziwy rozwój kariery, o której marzyłeś. Cokolwiek to jest – czekasz, a podane wskazówki mogą okazać się pomocne.

1. Zbadaj swoje serce

To nie jest to co chciałeś usłyszeć, prawda?
W porządku. Też wielokrotnie uciekałem od tego rodzaju pytań, ale samoocena może dokonać prawdziwe cuda:
- dlaczego chcesz tego, czego pragniesz?
- czy zwracasz się w stronę…bożka?
- czy twoje serce jest niespokojne, nerwowe lub niecierpliwe?
- czy znajdujesz zadowolenie w Chrystusie, nawet jeśli Bóg nie da ci tego czego pragniesz?

To boli. Ale spróbuj. Zbadaj swoje serce. 

2. Uwielbiaj, módl się i okazuj wdzięczność

Kiedy czekasz, módl się, uwielbiaj i dziękuj. Jeśli tego nie będziesz czynił, twoje serce będzie coraz bardziej niespokojne i rozdrażnione. To wszystko może doprowadzić do grzechu, a to na pewno w niczym ci nie pomoże.

3. Czekaj cierpliwie i spokojnie

W taki sposób powinieneś czekać. Cierpliwie Ps 37:7; Spokojnie Ps 62:5; Wyczekująco Ps 105:5.

Twoje zadowolenie w Chrystusie powinno być oczywiste. Ale dokładnie w tym samym czasie powinieneś ochoczo – bez niepokoju – oczekiwać na Boże działanie, nawet jeśli spodziewałeś się czegoś innego.

4. Zapytaj o radę

Bóg daje nam mądrość za pośrednictwem Pisma, modlitwy oraz doświadczeń życiowych. Jednakże często Boża opatrzność, poucza nas poprzez radę innych chrześcijan.
Jeśli czekasz i nie wiesz co zrobić, poproś o radę zaufanego chrześcijanina.

5. Żyj dalej

Spotkaliście się ze stwierdzaniem pewnych chrześcijan, którzy poszukując pracy mówili: „Nie zamierzam aplikować byle gdzie. Ufam Bogu, że mnie poprowadzi”.

Oczekiwanie na działanie Boga, jest powszechnym doświadczeniem w życiu uczniów Jezusa. Wszyscy przez to przechodzimy. Ale gdy utkniemy w jednym miejscu i nie jesteśmy pewni co powinniśmy czynić dalej, możemy podążać za przykładem Elizabeth Elliot, która wypowiedziała proste i jakże pomocne słowa: „Rób kolejną rzecz”.

To jest to. Nie komplikuj zbytnio wszystkiego. Nie przeduchawiaj rzeczywistości. Nie myśl ciągle o tym. Po prostu żyj dalej.

Abraham trzymał się Boga. Oczekiwanie tylko wzmocniło jego wiarę. Nauczyło go Bożych dróg. Poznał Bożą wierność. Być może nasz Pan zmusza nas do oczekiwania, aby dokonać tego samego dzieła co w życiu Abrahama:

a. aby wzmocnić naszą wiarę,
b. aby uwrażliwić nas na Jego głos,
c. aby pogłębić naszą relację,
d. aby wzmocnić nasze zaufanie,
e. aby przygotować nas do służby,
f. aby przekształcić nas na podobieństwo Chrystusa.

Paul Tripp przypomina o kilku rzeczach:

1. Oczekiwanie jest nieuniknione. Abraham i Sara czekali dziesięciolecia na obiecanego syna. Izrael czekał wieki zanim został wyprowadzony ręką Boga z Egiptu, a kolejne 40 lat spędził w oczekiwaniu na wejście do Ziemi Obiecanej. Prorocy starotestamentowi czekali na przyjście Mesjasza. My wszyscy czekamy na ponowne przyjście Chrystusa. Nie bądź więc zaskoczony, gdy będziesz musiał czekać. Jest to cześć historii Bożego ludu.

2. Czekanie pokrzepia. Oczekiwanie pokazuje nam, że nie mamy wszystkiego pod kontrolą. Kiedy Bóg wzywa do czekania, Jego miłość odświeża nas w świadomości tego, że Ktoś mądrzejszy i potężniejszy od nas trzyma historię naszego życia w swoich rękach. Bóg jest Bogiem, a nie my. Czasami musimy uświadomić sobie właściwe miejsce (zob. Job 38) i czekać na odświeżające działanie Boga.

3. Czekanie ujawnia. Ilekroć jestem zmuszony, aby czekać, zawsze odkrywam w sobie łatwość do zmieszania, skłonność do niegrzecznych słów oraz zachowań, a także skupienie się na moich przyjemnościach aniżeli potrzebach innych. Podobnie Bóg wykorzystuje nasze oczekiwanie do oznajmienia swojej godności królewskiej. On również wykorzystuje oczekiwania na ujawnienie egoizmu naszych serc, a także umożliwia nam poszukiwanie odnowienia i odkupienia.

4. Oczekiwanie jest produktywne. Ps 27:14: „Miej nadzieję w Panu! Bądź mężny i niech serce twoje będzie niezłomne! Miej nadzieję w Panu!”. Oznacza to, ze Bóg nigdy nie marnuje czasu naszego oczekiwania, lekkomyślnie wydłużając go. Kim się stajemy w czasie oczekiwania? Ono zawsze powinno budować nasz charakter.

5. Oczekiwanie jest tymczasowe. Pewnego dnia, pierwsze rzeczy przeminą (Obj 21:4) wliczając w to nasze oczekiwanie. W międzyczasie, Bóg pragnie, aby oczekiwanie zwiększyło nasze pragnienie wieczności. To życie tutaj nie jest naszym ostatecznym przeznaczeniem; jest tylko przygotowaniem dla naszego finalnego życia, a czekanie jest Bożym narzędziem, aby stworzyć w tobie pragnienie czegoś więcej aniżeli to co posiadasz dzisiaj.
 

5sola.pl Copyright © 2011 -- Template created by O Pregador -- Powered by Blogger