niedziela, 25 grudnia 2016

Czy Boże Narodzenie to pogańskie święto?

To pytanie pojawia się co roku w okresie świąt Bożego Narodzenia. Zacznijmy od tego, że nie ma jakiegoś biblijnego polecenia, by świętować narodzenie Jezusa 25 grudnia. Nie ma nawet niczego w Biblii, co by wskazywało, że Jezus urodził się 25 grudnia. Prawdę powiedziawszy, jest wiele rzeczy w Nowym Testamencie, które wskazywałyby, że Jezus raczej nie urodził się w tym okresie w ciągu roku. Tak akurat zdarzyło się, że na 25 grudnia w Imperium Rzymskim przypadało pogańskie święto związane z pewnymi tajnymi religiami; poganie świętowali właśnie 25 grudnia.

Ale chrześcijanie nie chcieli brać w tym udziału, więc najprawdopodobniej powiedzieli coś w stylu: „Podczas gdy każdy obchodzi dziś to pogańskie święto, my urządzimy własne. Będziemy świętować to, co najważniejsze w naszym życiu – wcielenie Boga i narodzenie Jezusa Chrystusa. A więc i dla nas będzie to czas pełen radosnego świętowania i uwielbiania naszego Boga i Króla.”

Nie przychodzi mi na myśl nic bardziej miłego Chrystusowi niż to, gdy Kościół świętuje Jego narodziny co roku. Pamiętajmy o tym, że to całe coroczne świętowanie i celebrowanie jest głęboko zakorzenione w starożytną tradycję żydowską. W Starym Testamencie dla przykładu, czytamy historie kiedy Bóg stanowczo nakazywał swojemu ludowi pamiętanie o pewnych wydarzeniach i wyrażanie tego przez coroczne świętowanie.

Podczas gdy Nowy Testament nie mówi nic o tym, że mamy obchodzić co roku Boże Narodzenie, to nie widzę niczego złego w tym, że Kościół wchodzi co roku w ten radosny czas świętowania Wcielenia – które było przełomowym wydarzeniem w historii ludzkości. W końcu od początku nie było tu żadnej mowy o honorowaniu Mitry czy jakiegokolwiek innego tajemniczego bóstwa, ale narodzin naszego Króla.

Nawiasem mówiąc, święta Wielkanocy zbiegają się z czczeniem bogini Isztar przez starożytny świat. A jednak – wywoływanie Bożego gniewu z powodu zbierania się Kościoła w celu celebrowania zmartwychwstania Jezusa jest jedną z ostatnich rzeczy, które mógłbym sobie wyobrazić. Moim zdaniem, powinniśmy mieć więcej corocznych świąt.

Dla przykładu, Kościół Rzymskokatolicki co roku z wielką radością celebruje Święto Wniebowstąpienia. Niektóre środowiska protestanckie również to robią, inne – nie. A ja bym chciał, żebyśmy świętowali także ten wielki moment w życiu Chrystusa, kiedy wstąpił On do nieba, by być ukoronowany Królem królów i Panem panów. Świętujemy Jego przyjście na świat, świętujemy Jego śmierć. Chciałbym, żebyśmy świętowali Jego ukoronowanie.

R.C. Sproul
Tłumaczył: Miszael
Źródło: http://www.ligonier.org/blog/celebration-christmas-pagan-ritual/


 

5sola.pl Copyright © 2011 -- Template created by O Pregador -- Powered by Blogger