piątek, 23 grudnia 2016

23 Grudnia - Nasza najgłębsza potrzeba a Boże Narodzenie

23 Grudnia
Nasza najgłębsza potrzeba a Boże Narodzenie
„I powstanie, będzie pasł w mocy PANA, w majestacie imienia JHWH, Jego Boga – wówczas osiądą, bo Jego wielkość sięgnie aż po krańce ziemi. I Ten będzie pokojem”. (Księga Micheasza 5:3–4)

Bo Jego wielkość sięgnie aż po krańce ziemi” – przepowiadał prorok Micheasz. Nie będzie żadnych niezdobytych miejsc – punktów oporu. Nasze bezpieczeństwo nie będzie zagrożone przez żadne obce siły. Każde kolano się zegnie i każdy języka wyzna Go Panem. Cała ziemia pełna będzie Jego chwały.
I Ten będzie pokojem.” Tak, w tym kontekście zawiera się także ostateczny, ziemski, polityczny pokój. Micheasz mówił już o tym paręnaście wersetów wcześniej (4:3):

Będzie rozsądzał pośród licznych ludów,
rozstrzygał sprawy odległych, potężnych narodów.
Przekują wówczas swe miecze na lemiesze,
a swoje włócznie na sierpy.
Naród nie podniesie już miecza na naród,
nikt nie będzie uczył się sztuki wojennej.

Pewnego dnia władca – Król królów i Pan panów – powróci i te słowa uczyni rzeczywistością. I słowa tej wspaniałej Bożonarodzeniowej kolędy wypełnią się:
Bóg sprawiedliwy, pełen łask,
Wnet pozna wszelki lud.
Ogromny, święty i niepojęty,
Miłości Bożej cud[1].

Ale jest jeszcze inny, dużo głębszy pokój – pokój, który musi mieć miejsce, zanim możliwym stanie się pokój na ziemi. Musi być pokój między nami a Bogiem. Nasza niewiara, a Jego gniew – muszą zostać usunięte. To jest nasz najgłębszy pokój – i nasza najgłębsza potrzeba w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

Micheasz dobrze o tym wiedział. Doświadczył tego osobiście (Mich. 7:8-9). I na końcu swojej księgi w piękny sposób nam to przekazuje (Mich. 7:18-19):

Któż jest jak Ty, o Boże, który przebaczasz winę
i przechodzisz ponad występkiem
reszty swego dziedzictwa?
Nie chowasz na zawsze gniewu -
tak, Twą rozkoszą jest łaska!
Zmiłujesz się nad nami ponownie,
pokonasz nasze winy,
wrzucisz w głębiny morza
wszystkie nasze grzechy.

Te słowa przepowiadały wielkie dzieło Mesjasza, którego dokona, gdy przyjdzie. Owszem, są na ziemi wrogowie, który muszą zostać pokonani, jeśli chcemy mieć pokój. Ale powiadam ci – wiedz, że ten wielki wróg, którego nazywamy grzechem i sądem – to nasz największy z największych wrogów. 

Jednak dobra nowina tych Świąt jest taka: Chrystus zdeptał tego wroga u stóp swego krzyża. Tak więc grzechy każdego, kto w Nim złoży swe zaufanie, zostaną wrzucone w głębiny morza.

Dlatego nie mówimy - „Chwała nam”, lecz - „Chwała na wysokościach Bogu, a na ziemi pokój ludziom Jemu miłym!


John Piper
Tłumaczył: Miszael
Źródło: The Dawning of Indestructible Joy Daily Readings for Advent[1] Przekład Adeli Bajko ze śpiewnika „Jedna Pieśń”. 
 

5sola.pl Copyright © 2011 -- Template created by O Pregador -- Powered by Blogger