poniedziałek, 5 września 2016

Modlitwa część 1: Dlaczego modlitwa jest najważniejsza?

Robert Murray McCheyne powiedział kiedyś słowa wyrażające bolesną prawdę: „Jeśli chcesz upokorzyć człowieka, zapytaj go o jego życie modlitewne”. Gdybyś dziś zapytał mnie o mój czas społeczności z Panem w modlitwie, pewnie zobaczyłbyś zawstydzone spojrzenie pełne wymówek oraz szukania usprawiedliwienia dla niedojrzałości własnego życia duchowego.

Żaden z chrześcijańskich obowiązków nie jest tak zaniedbywany jak osobista modlitwa. Każdy z nas, kto dokona uczciwej introspekcji własnego życia, bez trudu dostrzeże swoje zaniedbania w tej dziedzinie. Dlaczego tak jest skoro wszyscy wierzymy, że modlitwa jest dla wiary tym czym oddech dla życia? J. C. Ryle przypomina nam dlaczego modlitwa stanowi najważniejszy temat w chrześcijańskim życiu:

Modlitwa jest absolutnie konieczna
Żyć bez modlitwy, to żyć bez Boga, bez Chrystusa, bez łaski, bez nadziei, bez nieba. Czyli być na drodze do piekła.

Modlitwa to jedna z najpewniejszych oznak chrześcijanina
Pod jednym względem wszystkie dzieci Boże są do siebie podobne. Wszystkie się modlą. Można głosić kazania, pisać książki, czy robić masę innych rzeczy mając zupełnie złą motywację, ale rzadko kiedy zdarza się, żeby człowiek pozostawał w samotności i wylewał swoją duszę przed Bogiem nieszczerze.

Modlitwa jest najbardziej zaniedbywanym obowiązkiem chrześcijanina
Wierzę, że większość tych którzy mówią, że są chrześcijaninami nie modli się w ogóle. Modlitwa to ściśle osobista sprawa pomiędzy Bogiem a człowiekiem, nikt tego nie widzi, dlatego pokusa by nie zawracać tym sobie głowy jest silna.

Mamy dużo zachęty do modlitwy
Mamy więcej zachęty do modlitwy, niż do jakiegokolwiek innego obowiązku chrześcijańskiego. Wielu mężów Bożych różniło się od siebie na wiele sposobów, ale jedną rzecz mieli wspólną: wszyscy byli ludźmi modlitwy.

Modlitwa to tajemnica świętości
Niektórzy spośród prawdziwie nawróconych wydają się pozostawać duchowymi dziećmi. Lata mijają, a u nich nie widać wzrostu. A inni zawsze rosną, zawsze czynią postępy w życiu chrześcijańskim. Jak wyjaśnić te różnice pośród Bożego ludu? Jeśli chciałbyś wzrastać jako chrześcijanin, musisz poznać wartość osobistej modlitwy

Zaniedbanie modlitwy prowadzi do powrotu na złą drogę
Decyzja o braku modlitwy w codziennym życiu poprowadziła wielu chrześcijan do duchowego paraliżu, lub do momentu, w którym Bóg dozwolił, by poważnie upadli w grzech. Możemy być pewni, że na długo przed upadkiem publicznym, człowiek upada w życiu osobistym. Jeśli pragniesz uniknąć złej drogi, bądź staranny w modlitwie.

Modlitwa przynosi szczęście i zadowolenie
Modlitwa może przynieść światło do ciemności w jakiej żyjemy. Modlitwa może wnieść pokój w największe cierpienie i samotność.

Kończąc Ryle podkreśla, że nie jesteśmy w stanie podać ani jednego dobrego powodu dla którego moglibyśmy żyć bez modlitwy. A jak wygląda twoje życie modlitewne?

W następnej części przyjrzymy się wskazówkom adresowanym do tych, którzy na poważnie podchodzą do swojego życia chrześcijańskiego i pragną przyoblec się w Pana Jezusa Chrystusa (Rz 13:14) naśladując Go również w Jego życiu modlitewnym.
 

5sola.pl Copyright © 2011 -- Template created by O Pregador -- Powered by Blogger